Etkinliklerimiz

Çocuklarımız Uzay Kampında

Sevgili Arkadaşlar,
Bugün ( 24 Ocak 2012 )20 çocuğumuz ile birlikte Gaziemir'deki ESBAŞ Uzay Kampı -Türkiye tesislerini gezdik.Bu ziyaret için bize otobüs tahsis eden ve öğle yemeği için Komanya hazırlatan (sandoviç'inden meyve suyuna ve çikolatasına kadar) Karadeveci Turizm Firmasından sevgili Buket Karadeveci'ye ,Esbaş yetkilileri ile temas kurmak suretiyle Uzay Merkezine ziyareti herhangibir ödeme yapmadan gerçekleştirmeyi sağlayan sevgili Nesim Levi'ye çocuklarımız ve derneğimiz adına teşekkürü bir borç biliyorum.
Uzay Kampının Eğitim Salonlarında yer alan çeşitli simulasyon aletleri( örneğin astronotlara yerçekimsiz ortamda hareket etme becerisi kazandıran çeşitli düzenekler,Ayda yürüme yöntemleri,atmosfere girişte astronotların dengelerini koruyabilmelerini sağlayıcı eğitimler vb. gibi ),Discovery uzay mekiğinin iç yapısı ve fonksiyonları,Uzay adamlarının mekik içi ve dışındaki çeşitli görevleri,Yeryüzü ile haberleşme sistemleri,mars yüzeyi,uzayda(topraksız ve yerçekimsiz ortamda) bitki yetiştirme gibi biribirinden ilginç birçok konu anlatıldı ve gösterildi.Merkezin her noktası çocuklar için çok ilgi çekici idi.Sordukları sorularla da bu ilgilerini belli ettiler.
Uzay Kampından sonra ESBAŞ Teknoloji Merkezinde bulunan "Eski Otomobil Müzesi"ni gezdik.Burada da çocukların Oldie'lere çok canlı ilgisine tanık olduk.Müzeden sonra ESBAŞ'ın kafeteryasında Buket Hanım'ın sandoviçlerini afiyetle yedikten sonra Bornova'ya döndük.
Bu gezide çektiğimiz resimlerin bir kısmı ekte verilmiştir.Her türlü destekleriyle bu gezinin gerçekleşmesinde katkı koyanlara çocuklar adına sonsuz teşekkürler.

Yılmaz Sekin